Szukaj

Alergia na mleko

Alergie pokarmowe coraz mniej doskwierają ludziom z tego powodu, że w dobie zmieniających się czasów i pełnych sklepowych półek, możemy wybrać dokładnie taki towar, jakiego potrzebujemy, bez składników na jakie jesteśmy uczuleni.

Podziel się
Kobieta pijąca mleko

Mleko jest bardzo częstym alergenem pokarmowym, stąd też uczulenie na mleko, jest najczęściej występującą alergią wśród dzieci. Jest to produkt wszystkim kojarzony z okresem niemowlęcym, a później z domowym kakao w zimowe wieczory. Nie wszyscy jednak mogą sobie na to pozwolić. W mleku znajdują się białka mleka krowiego, które to powodować mogą alergię. Alergenem staje się także laktoza, czyli cukier zawarty w mleku

Objawy alergii na mleko u dzieci

Objawami alergii na mleko jest szorstka skóra, zaczerwieniona skóra policzków, wysypki w obrębie kolan i łokci czy pękanie płatka ucha. Objawem alergii na mleko jest także wypadanie włosów, trądzik czy pokrzywka.
Obok symptomów, które widać na pierwszy rzut oka, zjedzenie przez osobę uczuloną mleka może w konsekwencjach doprowadzić do kolki, wymiotów, biegunki czy braku apetytu. Mogą wystąpić bóle brzucha oraz gazy. Dodatkowo często występuje zapalenie ucha oraz suchy kaszel. Alergik często się przeziębia, ma zapalenia krtani i zatok.

Zobacz również:

Naukowcy jednak uspokajają, że dzieci, które od urodzenia są uczulone na mleko, powinny do 3. roku życia wyrosnąć z tego, pod warunkiem, że już od samego początku ich życia, będą one odsuwane od produktów, które mogą im szkodzić.

Czego unikać?

Oprócz unikania mleka w czystej postaci, dziecko powinno być także chronione przed słodyczami tj. ciasta, torty, batony, cukierki czy czekolada. Dodatkowo uczulenie może także wystąpić po zjedzeniu knedli, pierogów i klusek czy płatków. Najbardziej jednak kojarzonymi z uczuleniem na mleko pokarmami są: kefir, sery, masła i margaryny, śmietana czy kefir. Wbrew pozorom mleko występuje także w pieczywie, wędlinach i parówkach.
Wydawać by się mogło, że tak naprawdę dziecku z alergią na mleko nie możemy podawać niczego. Jednak warto po prostu uzbroić się w cierpliwość i dokładnie czytać opisy produktów, gdyż jedna mała rzecz może spowodować u malucha negatywne skutki. Dzieciom trudno przywyknąć, że ich rówieśnicy mogą jeść czekoladę, a oni nie. Warto jednak uświadomić dziecko i podawać bez mleczne substytuty, które nie zagrożą zdrowiu dziecka. Na pewno nie będzie to łatwe, ale to dla jego dobra.

Substytutami zwykłego mleka może być mleko ryżowe, kokosowe czy sojowe.

Alergia na mleko matki

Jednym z rodzajów alergii na mleko jest alergia na mleko matki. Uwidacznia się ono poprzez wysypkę na skórze niemowlaka i prowadzi do kaszlu, duszności, kolki i biegunek. Spowodowane być może dietą rodzicielki, uwarunkowaniami rodzinnymi oraz czynnikami występującymi w środowisku.