Szukaj

Poród powolny

Nadszedł już ten czas, czyli twoje dziecko domaga się wyjścia na świat, dlatego bierzesz najpotrzebniejsze rzeczy i jedziesz do szpitala. W momencie kiedy zacznie się aktywna faza porodu będzie mierzona szybkość, z jaką dochodzi do rozwarcia szyjki macicy. Od tego właśnie będzie zależeć jak długo będzie trwał twój poród. W przypadku pierworódek faza ta przebiega znacznie wolniej niż w przypadku kobiet, które wcześniej rodziły.

Podziel się
Poród
Czasami poród przebiega nie tak jak byśmy tego chcieli. Dziecko nie wykazuje żadnych chęci pojawienia się na świecie, w takim wypadku mamy do czynienia z porodem powolnym. Jeżeli nie ma żadnych zagrożeń wtedy lekarze czekają na rozwój sytuacji. W przypadku kiedy, stan dziecka może być zagrożony lub kiedy kobieta czuje się naprawdę zmęczona, należy rozważyć inne metody na przyspieszenie porodu.

Lekarze zazwyczaj, w takich sytuacjach stosują dwa rozwiązania:
  • mechaniczne przerwanie błon płodowych,
  • założenie kroplówki z oksytocyną,

Przerwanie błon płodowych

Taki sposób na przyspieszenie porodu może zastosować położna, w przypadku kiedy rozwarcie macicy jest dość duże, a dziecko nie chce wyjść. Przerwanie błon, polega na tym, że położna wkłada małe narzędzie przypominające skrzydełko. Nie jest to bolesne, jednak może wywołać dyskomfort u kobiety. Towarzyszy temu zazwyczaj ból w krzyżu, który spowodowany jest skurczami macicy. Taki zabieg może doprowadzić do przyspieszenia porodu nawet o 2 godziny, co na pewno jest zbawienne, kiedy kobieta czuje się już zmęczona.

Przerwanie błon płodowych jest konieczne, kiedy kobieta jest po terminie. Należy, wtedy dokładnie zaobserwować, jaki mają wygląd wody płodowe i czy nie ma w nich smółki. Wtedy, by oznaczało, że z dzieckiem coś się dzieje nie tak. Wydalenie przez dziecko pierwszej smółki jeszcze będąc w brzuchu mamy, może mieć poważne konsekwencję dla dalszego jego rozwoju. Część noworodków ma ostre zapalenie płuc lub rozwija się u nich niewydolność oddechowa i krążeniowa, a czasem nawet dochodzi do śmierci.

Kiedy dojdzie do przerwania błon płodowych nie potrzebne jest stosowanie dodatkowych metod, jak np. kroplówka naskurczowa.

Kroplówka

Drugą metodą, która może przyspieszyć poród jest kroplówka naskurczowa. Znajduje się w niej hormon oksytocyna, który wywołuje skurcze macicy. Kroplówka taka zazwyczaj jest podawana, w przypadku kiedy masz skurcze macicy, a rozwarcie szyjki nie jest takie duże. 

Oksytocyna podawana jest stopniowo, by powoli doszło do rozwarcia szyjki. Może się ona okazać uciążliwa, gdyż będziesz miała problemy z chodzeniem ze stojakiem do ubikacji czy zmiany pozycji na łóżku w czasie skurczu.

Często po zastosowaniu kroplówki kobieta odczuwa bardzo silne skurcze, dlatego warto porozmawiać z lekarzem o możliwości zastosowania znieczulenia. Kroplówka jest także dobrą metodą na uniknięcie cesarskiego cięcia.